Podmienky cestovania
Čím ďalej tým viac ľudí využíva diaľkovú leteckú dopravu (za diaľkový let je považovaný let nad 4 hodiny) a tak sú nútení zotrvať v sedacej polohe celú dlhú dobu letu.
Obmedzený pohyb spôsobuje obmedzené prúdenie krvi v nohách. Táto situácia môže viesť k niektorým všeobecným príznakom ako je pocit ťažkých nôh, bolesť v nohách, opuchy lýtok a členkov. Dlhodobé sedenie je tiež závažným rizikovým faktorom rozvoja zápalu žíl a trombózy (vytváranie krvných zrazenín). Niekedy sa takáto zrazenina dostane do pľúc, čo sa nazýva pľúcna embólia, ktorá môže byť smrteľná.
Riziko trombózy hlbokých žíl vzniká nielen pri leteckej doprave, ale aj pri inom druhu dlhého cestovania autom, vlakom či autobusom. Dlhodobé sedenie bez pohybu viac ako 5 hodín môže zvýšiť nebezpečenstvo trombózy hlbokých žíl až štvornásobne. Nosenie kompresívnych pančúch počas dlhých ciest sa doporučuje ako prevencia proti vzniku príznakov, opuchov a zníženie rizika rozvoja vážnejších problémov ako je zápal žíl alebo trombóza hlbokých žíl či pľúcna embólia.
Bolo dokázané, že zdravotné kompresívne pančuchy SIGVARIS chránia pred symptómami pocitu ťažkých, unavených a boľavých nôh ako aj pred opuchmi lýtok a členkov.
SIGVARIS® tipy pre cestovateľov:
- Noste pohodlné oblečenie.
- Cvičte nohami v členkoch každých 15 minút: 10x ohyb a 10x krúženie.
- Každé 2 hodiny sa chvíľu poprechádzajte.
- Polohujte nohy ak je to možné.
- Noste SIGVARIS kompresívne pančuchy, nakoľko sú jedným z účinných prostriedkov prevencie príznakov a opuchov.